(ostatnia aktualizacja - 01 - 07 - 2022)

PAMIĘTAJ: tutaj słowo "HEL" oznacza tylko miasto Hel. To tylko letnicy "z kraju" (jak mówią Kaszubi) nazywają tak Półwysep Helski. Tutaj mówi się po prostu : "PÓŁWYSEP"

Bałtyk w Helu jest i będzie NAJCZYSTSZY - jesteśmy najdalej od brudnych plaż!

no quad Po helskim lesie - rezerwacie krajobrazowym - NIE WOLNO jeździć Quadami - winni będą surowo karani, nie radzę!

Darmowe narzędzie do tłumaczenia stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com

Gdzie mieszkać w Helu - największa, bezpłatna baza kwater w Helu

Obejrzyj plan Helu, plan dróg na helskie plaże i plan CYPLA

Historia Helu i Półwyspu Helskiego - nieco ciekawostek

Hel we wspaniałym przewodniku dr Mieczysława Orłowicza z 1924 roku....

Odwiedź Helskie FOTO-GALERIE! (liczne galerie tematyczne)

Obejrzyj "Hel dawniej i dziś" niezwykle ciekawe porównania zdjęć archiwalnych i aktualnych autorów: Grzegorz Elmiś, Marcin Daraż

PARKOWANIE w Helu.
W Helu jest bardzo wiele parkingów prywatnych, płatnych - niemal na każdej ulicy. W letnim sezonie działąją tu także parkomaty.
Autobusy mogą parkować albo przed Helem w okolicy nieistniejącej już rogatki (bezpłatnie), albo parkingach płatnych przy ul. Steyera w Helu (od dworca za główną drogą w lewo, potem w prawo), albo na parkingu przy ul. Steyera przed boiskiem.
Druga możliwość legalnego parkowania autokarów - to minąć w/wym parkingi - i jechać prosto az do skutku, do portu, tam także są płatne mozliwości zaparkowania autokaru. Uwaga - STRAŻ MIEJSKA aktywnie czuwa i wali mandaty za złe parkowanie lub za wjazd w ulice z zakazami wjazdu!!!!!!!!!!!

Flaga, herb i hejnał Helu

Co warto zobaczyć w Helu:

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA -- największa atrakcja Helu

ul.Helska 16 (https://www.helmuzeum.pl) Muzeum powstało w 2006 roku w dwu opuszczonych obiektach dawnej, niemieckiej, wyposażonej kiedyś w największe na świecie stacjonarne armaty baterii Schleswig-Holstein 406 mm.. Patronem MOW jest komandor Zbigniew Przybyszewsski - legendarny dowódca baterii Laskowskiego, bohater obrony Helu w 1939 r. a w 1952 r. ofiara mordu sądowego - w wyniku stalinowskiego procesu pod sfabrykowanymi zarzutami.
Przez kolejne lata Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW) rozrosło się w:

HELSKI KOMPLEKS MUZEALNY:

(obejrzyj poniższą mapkę!)
Zobacz mapę obiektów MOW
(wszystkie obiekty MOW pokazuje mapka autorstwa Marka Krzyczkowskiego - najlepiej oglądać w Firefox)
GŁÓWNE EKSPOZYCJE MOW (od 2006): Na stanowisku artyleryjskim B-2 "BRUNO" i na WIEŻY KIEROWANIA OGNIEM warto obejrzeć kilkadziesiąt ciekawych ekspozycji dotyczących obrony Wybrzeża. Ekspozycja obejmuje okres przedwojenny, okupację niemiecką i okres powojenny. Muzeum przypomina, czym był i jakie miał znaczenie Rejon Umocniony Hel.
STANOWISKO NR 4 BATERII im.HELIODORA LASKOWSKIEGO (od 2007), uporządkowane i odrestaurowane przez Muzeum Obrony Wybrzeża. Odbyło sie to w setną rocznicę urodzin legendarnego dowódcy tej baterii, kapitana Zbigniewa Przybyszewskiego. Stanowisko to jest udostępnione do zwiedzania, wraz z podziemną mini-ekspozycją.
MUZEUM KOLEI HELSKICH (od 2013) - w dawnym MAGAZYNIE AMUNICJI 406 mm, dojazd specjalną kolejką Muzeum.
MUZEUM HELU (od 2015) Na stanowisku artyleryjskim B-1 "ANTON", ekspozycje o profilu etnograficzno-przyrodniczym w obiekcie B-1 "Anton"
KSIĄŻKA ZA DARMO! - stałym i nieodłącznym elementem Muzeum Helu jest akcja "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ" - Bookcrossing. Na półkach przy wejściu do B-1 czekają książki opieczętowane specjalną pieczątką akcji. Każdy odwiedzający może ZA DARMO wziąć stąd dowolnie wybrane książki - bądź przynieść książki, które mu w domu zawadzają.

MOW mimo starań nie jest w stanie objąć opieką wszystkich, bardzo licznych, helskich zabytków militarnych - MOW utrzymuje sie wyłącznie z wpływów za bilety i nie otrzymuje dotacji z zewnątrz. MOW prowadzą nieliczni zapaleńcy, poświęcając na to swój własny czas, energię a niejednokrotnie i własne pieniądze. Dewastacja i postępujące niszczenie pozostających bez opieki helskich zabytków militarnych jest wielkim problemem Helu, niestety ciągle brak pieniędzy i chętnych do pracy ludzi którzy mogliby poświęcić na to swój czas.
Wszelkie bieżące informacje o MOW można znaleźć na stronie MOW: helmuzeum.pl

FOKARIUM Instytutu Oceanografii Zobacz ciekawą fotografię! - początek dała mu słynna foka Balbina - a obecnie są tam inne foki, przeczytaj więcej wstęp 5 zł, datki na wyżywienie mile widziane,
(przy wejściu automat do rozmiany pieniędzy na bilon)

....w maju 2001 skandaliczna głupota i bezmyślność idiotów odwiedzających fokarium i rzucających fokom monety (!!!!) doprowadziła do śmierci trzyletniej foczki szarej Krysi - w jej żołądku znaleziono 1,66 kg monet....
Ludzie - odpędzajcie takich kretynów od fokarium!!!!

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA - oddział Narodeowgo Muzeum Morskiego w Gdańsku Zobacz ciekawą fotografię! w starym kościele ewangelickim
- ul. Bulwar Nadmorski 2, tel. 58 - 675-05-52

• wnętrza z ekspozycjami muzealnymi,
• skansen,
• wieża widokowa. (21 m - jeździ winda!)

LATARNIA MORSKA Zobacz ciekawą fotografię! - czynna, dostępna do zwiedzania
- ul. Bałtycka 3, tel. 58 - 675-06-17

ZABYTKI MILITARNE w dawnym Rejonie Umocnionym Hel - niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, z trzech okresów - przedwojennego, okupacji i powojennego - wpisane w 1999 roku do rejestru zabytków militarnych.

Do indywidualnego zwiedzania :
Stałe umocnienia obronne - stanowiska artyleryjskie:
przedwojenne - przede wszystkim bateria im. Heliodora Laskowskiego (jedno stanowisko zrekonstruowane przez MOW udostępnione jest do zwiedzania) Zobacz ciekawą fotografię!
• Stanowisko baterii "DUŃSKIEJ" z 1939r. zrekonstruowane w 2011 roku przez MOW - w helskim lesie, szlak pomarańczowy, od ul. Kaszubskiej.
Poznaj historię obrony Helu we wrześniu 1939 roku
Umocnienia powojenne na helskim cyplu - a w tym stanowiska 27 BAS (Baterii Artylerii Stałej) z jedną ocalałą armatą 100 mm Zobacz ciekawą fotografię! i dostępnym dla turystów podziemnym korytarzem komunikacyjnym o długości 258 m.
• Stanowiska największej powojennej baterii artyleryjskiej 3 BAS - Stały tam 4 armaty MU-2 kalibru 152mm, zlokalizowe nad morzem, w helskim lesie, ok. 3 km w stronę Juraty.

Ulica Wiejska - pełna pięknej architektury i ciekawych lokali...

- przespaceruj się komputerem po Wiejskiej.......

Port rybacki i jachtowy Zobacz ciekawą fotografię! - przeczytaj informacje

Molo spacerowe w porcie pasażerskimz pięknym widokiem na Gdynię Sopot i okolice

Kładki widokowe Parku Wydmowego - od Portu Wojennego do rejonu Fokarium
W ramach projektu Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego "Błękitna Wioska" wykonano ciąg idących ponad wydmami drewnianych pomostów (kładek) wyposażonych dodatkowo w przeszklone werandy chroniące przed wiatrem, czy ewentualnym deszczem.
Główny pomost biegnie równolegle do brzegu zatoki, środkiem wału wydmowego tworząc niezwykle ciekawy ciąg spacerowy - od Portu Wojennego ku bulwarowi. Spacerowicz może zarówno obserwować z góry oryginalna i starannie opisaną roślinność wydmowa, jak i podziwiać wspaniały widok na zatokę Gdańska i widoczną w oddali Gdynię. Pomosty w oryginalny i dostępny dla każdego sposób pokazują charakterystyczną dla bałtyckich wydm nadmorskich szatę roślinną i dobrze czujących się na chronionych wydmach przedstawicieli nadmorskiej fauny. Skutecznie chroniona a jednocześnie udostępniona do zwiedzania wydma na terenie miasta, stanowi pierwsze takie rozwiązanie problemu ekologicznego w Polsce. Park wydmowy jest, obok fokarium, kolejną ciekawą wizytówką Helu, stworzoną przez Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego.

Ciąg spacerowy kładek na cyplu Helu - od portu rybackiego naokoło Cypla
Zobacz ciekawą fotografię! fot.obok: D.Bógdał (udostępniono za zgodą Stacji Morskiej UG)
W maju 2013 roku oddano do użytku trasę spacerową biegnącą od portu rybackiego, brzegiem Zatoki i dalej naokoło cypla Helu.
Na południe od helskiego portu rybackiego zaczynają się chroniące brzeg przed atakami morza, wysypane żwirem tarasy spacerowe, które w okolicy zburzonego stanowiska nr 1 baterii Heliodora Laskowskiego przechodzą w promenadę, idącą po uniesionych nad poziom wydm tarasach o długości 527 m.
Ta trasa zbudowana w ramach zabezpieczania brzegu morskiego przez Urząd Morski stała sie od razu wielką atrakcją spacerową Helu. Zadaniem tarasu jest przejęcie przez niego większości ruchu turystycznego i dzięki temu zmniejszenie wydeptywania chronionej roślinności wydm nadmorskich.

Helskie domy i budowle zapisane w historii Zobacz ciekawe fotografie!

Wirtualne panoramy ciekawych miejsc w Helu - oglądaj tutaj: wirtualnykraj.pl

Szlaki piesze i rowerowe Helu - dzięki uprzejmości i zgodzie twórcy wspaniałej mapy obiektów militarnych Helu - (do nabycia w Muzeum Obrony Wybrzeża a także przez internet na stronie https://helmuzeum.pl) mogę tu zamieścić wyciąg z tej mapki, na którym porobiłem dopiski przy najciekawszych obiektach, które turysta może chcieć obejrzeć.

mapka - kliknij, aby ściagnąć całą mapkę!
Przeczytaj także: Rowerowe Kaszuby - 76 km szlaku "Pierścień Zatoki Puckiej"

Wszystkie, oznakowane szlaki turystyczne Helu obejrzyj wraz z ich mapkami == TUTAJ==

Koncerty, imprezy i widowiska cykliczne:

Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Helu - zobacz stronę Festiwalu!

Corocznie, od 2001 można było posłuchać w helskim kościele i we wnętrzach Muzeum Rybackiego CMM wspaniałej muzyki klasycznej na koncertach festiwalowych organizowanych przez świetnego śpiewaka światowej sławy, dyrektora Gdańskiej Opery Kameralnej uprzednio znanego solistę Opery Kameralnej w Warszawie - kontratenora Dariusza Paradowskiego, skądinąd także mieszkańca Helu...
Ostatni koncert odbył się w 2021 roku.

Helski teatr letni - czyli "Teatr w remizie"

W 2007 roku rozpoczął działalnośc "Teatr w remizie" dzieki inicjatywie małżeństwa znanych aktorów - a także czasowych mieszkańców Helu - pani Grażyny Marzec i pana Olgierda Łukaszewicza.
Obecnie Teatr w Remizie prowadzi jego dyrektor artystyczny, p. Wiesław Gieras.

Jak pisał "Dziennik Bałtycki" z 2008-07-19:
- Olgierd Łukaszewicz odkrył Hel. A teraz stara się, by inni artyści dali się uwieść temu miejscu. Namówił kolegów, by przez całe lato występowali w sezonowym teatrze urządzonym w strażackiej remizie."
Jeden spektakl według "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego dał początek serii przedstawień zaproszonych aktorów w 2008 roku. Na deskach helskiej sceny, zaimprowizowanej w prawdziwej remizie strażackiej, corocznie wielu świetnych aktorów zaprasza na niezwykłe spotkania ze sztuką..
=== tutaj aktualny program spektakli na bieżący rok ===
Ogłoszenia o bieżących spektaklach wywieszane są w Helu przy Muzeum Rybołówstwa.

cykliczne widowisko plenerowe "D-Day Hel" (dawniej : "D-Day Hell")

DDay "D-DAY HEL" odbędzie się ??????????
Szczegółowy harmonogram == TUTAJ ==

Liczne koncerty i imprezy na nowej (2019r.) estradzie pod gołym niebem, koło portu pasażerskiego,

Inne informacje:

Mała Plaża na zatokowym odcinku między portem wojennym, a portem rybackim - niemal w centrum miasta!!
Przeczytaj historię walki mieszkańców Helu o utrzymanie Małej Plaży

Zobacz ciekawą fotografię!fot. Jolanta Wojtasiewicz - Park rzeźby kaszubskiej > - koło dworca PKP.

Miejska Biblioteka Publiczna w Helu ul. Komandorska 2 (I piętro) -
( tel. 58 - 675-09-67, Wypożyczanie książek i czasopism jest bezpłatne.)

Szkoła WINDSURFINGU na Małej Plaży zobacz - Tel. 603 967 903 lub 500 790 398

Korty tenisowe zobacz - koło nowej hali sportowej niedaleko szkoły i kościoła

Siłownia - ogólnie dostępna, w nowej hali sportowej niedaleko szkoły i kościoła

Siłownia plenerowa - całą dobę, bezpłatna! - w parku na przeciw kościoła.

Plac zabaw dla dzieci - cała dobę, bezpłatny! - w parku na przeciw kościoła.

Boisko futbolowe ORLIK - przy ul. Steyera.

Dojazd do Helu i komunikacja na miejscu:

(ogłoszenia zamieszczam tutaj DARMOWO!)

Jak dostać się do Helu :

Od 2017 na wody Zatoki wróciły wodoloty, które łączą Hel z Gdynią i Sopotem!

orientacyjne czasy rejsów:

statek

Hel - Gdynia 60 min.
Hel - Sopot 90 min.
Jastarnia - Gdynia 75 min.
Hel - Gdańsk 110 min

wodolot

Hel - Gdynia 25 min.
Hel - Sopot 30 min.

 • Dla zmotoryzowanych - UWAGA: miasto Hel to DWIE odrębne komunikacyjnie części! Tuż za dworcem PKP trzeba zdecydować czy pojechac w prawo (Kolonia rybacka) czy w lewo (większa część miasta Hel)
  Po dojechaniu do Helu łatwo tu znaleźć liczne parkingi strzeżone - nawet w szczycie sezonu dość łatwo znaleźć wolne miejsca. Poza parkingami płątnymi obowiązuje wykupienie biletu w parkomatach!
 • Dla niezmotoryzowanych -
 • TAKSÓWKI W HELU:
  • TAXI - Piotr-Taxi - tel. 602-717-266
  • TAXI - - tel. 604-244-993
  • TAXI - Jastarnia - ZBYSZEK - tel. 509-319-072, 604-843-189
  • TAXI NON STOP - Jastarnia - tel. 609-630-629

 • MELEXY: po Helu jeździ kilkadziesiąt Melexów zaopatrzonych w specjalne tablice rejestracyjne z numerem.
  Melex kierowany przez Helanina - tel. 725-786-364 (Treppa)
  Możliwości wypożyczenia MELEXA z przyczepą - tel.505-090-570 - jeździ na dowolnie wybranej trasie - zobacz stronę www
  A także inne Melexy: tel. 696-995-740, oraz 669-382-777, oraz 696-210-261, oraz 880-400-100

 • Rejsy statkami spacerowymi - poczynając od statków wożących turystów od wielu sezonów, a kończąc na licznych motorówkach spacerowych
Podgląd
KAPITAN MORGAN, ex Ventus
Polecamy !
zobacz..
Podgląd
OCEAN - nowoczesna, wspaniale zmodernizowana
do celów przewozów pasażerskich jednostka,
zbudowana jako holownik,
pływająca dawniej pod radziecką banderą.
Polecamy !
zobacz..
Podgląd
katamaran spacerowy KINGA
Swietny zarówno na upały jak i na mżawki
świetna widocznośc na wszytkie strony
stabilne pływanie, POLSKA PRODUKCJA!
Pływa na trasie Jastarnia - Rewa (Ryf Mew) (ok 14 km, 1 godzina)
zobacz..

 • Jachty i kutry wędkarskie z portu Hel - WĘDKARSTWO MORSKIE - zobacz!
Podgląd
Łódź motorowa "ANJA" Hel - rejsy wędkarskie, nurkowanie wrakowe
zobacz..
 • "Baza nurkowa Hel" - organizowanie kursów na wszystkie stopnie i rejsów nurkowych ul.Wiejska 100, tel. 675-02-43 lub 0-604-294-009
 • Napełnianie butli nurkowych - ul.Boczna 11, tel. 58 - 675-74-69
 • Możliwość wynajęcia motorówki na indywidualne rejsy - bezpośrednio w porcie
 • Przejażdżki szybkimi łodziami hybrydowymi typu R.I.B. (ang. Rigid Inflatable Boat), jakich używają między innymi wojskowe jednostki specjalne: komandosi z Formozy, Grom-u, Straży Granicznej i Policji. - Osiągają do 100 km/h !!! - potężny zastrzyk adrenaliny! - bezpośrednio w porcie i na Małej Plaży
 • Basen jachtowy - międzynarodowy - Kapitanat portu ul.Bulwar Nadmorski, tel 58 - 6750-618 lub 6750-624

Tylko dla żeglarzy - Sailors only - Jen pro namorniky !

Mapa morska cypla, - plan portu, - zdjęcie lotnicze. Zobacz ciekawą fotografię!

Wypożyczalnia rowerów i gokartów pedałowych (czterokołowców spacerowych napędzanych pedałami) ul.Leśna 8c - tel. 608-581-970
Wypożyczalnia sezonowa - koło dworca PKP
wypożyczalnie sezonowe pojazdów elektrycznych różnego rodzaju - ul. Wiejska (w różnych miejscach)

Szpital, bankomaty, stacje beznynowe::

Bank Pekao S.A. i bankomat - ul.Wiejska 41/50,
tel. (048)
675-04-12

Bankomat EURONET - ul.Wiejska 77 i przy sklepie POLO

Bankomat PKO Bank Polski - ul.Wiejska 41/50 przy Urzędzie Miasta

Najbliższa stacja benzynowa - dopiero w Jastarni, przy Biedronce.

Warsztat samochodowy - Mirosław Bruhn - oferuje wszelkie naprawy.
ul Rybacka 3, tel. 58 - 6750-774 - tel kom. 603-095-090

Szpital Wojskowy dostępny dla wszystkich potrzebujących - 115 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ POZ w Helu - ul. Boczna 10, tel. 58 - 690-42-60 lub 675-74-01

Rezydencja Prezydenta RP - MEWA:

Rezydencja znajduje się administracyjnie w gminie Hel, choć nieuczone pismaki lokuja go ciągle w Juracie.
Fakt, że stamtąd bliżej do Juraty, niż do centrum miasta Hel...

powiększenie Już przed II Wojną - Światową wlaśnie w tym rejonie, obecnie na terenie Wojskowego Ośrodka Wypoczynkowego Jantar, zbudowano willę "Muszelka" - letnią rezydencję Prezydenta Ignacego Mościckiego. (Istnieje do dziś)

powiększenie Dwa główne zabudowania ośrodka "Mewa" mają ok. 2 tys. m2. Pomiędzy nimi znajduje się, zbudowana za czasów prezydenta Kwasniewskiego, 2-u kondygnacyjna wieża widokowa. Teren rezydencji obejmuje 150 hektarów lasu, przy rezydencji znajduje się akwen zamknięty nr 5 o powierzchni 2 tysiące m2. Ośrodek jest pilnie strzeżony przez Morski Oddział Straży Granicznej.
(wg Głosu Wybrzeża, 16-10-2003)

Gdzie się zatrzymać w Helu::

Największa, bezpłatna baza kwater w Helu - Hel kwatery, pensjonaty, pokoje, campingi, wynajem, wakacje z psem

willa Pies Morski w Helu zaprasza

Informacja turystyczna, ul Wiejska 78, tel. 58 - 675-10-10

Agencja turystyczna HEL ul.Leśna 9c, tel. 58 - 675-09-96 lub 0-604-268-223 675-09-96

Placówki naukowe w Helu i inne różności :

 • Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - (istnieje od 1923 roku) - ul. Morska 9, tel. 58 - 675-08-36
  https://hel.hel.univ.gda.pl
 • Obserwatorium Geofizyczne w Helu (istnieje od 1932 roku) - ul. Sosnowa 1 https://www.igf.edu.pl/hel/pl/index.html

 • Stacja meteorologiczna IMGW (obserwacje prowadzone od 1851 roku) - ul. Leśna 1

Wizyta u "Psa Morskiego"

Na tych stronach wkrótce dalsze ciekawostki i informacje...
Każdy znajdzie tu coś dla siebie........

Webmaster i Autor czeka na Twoje uwagi : szarski(at)hela.com.pl

Jeśli byłeś w Helu, lub jeśli chcesz tam pojechać, jeśli Cię ta strona zainteresowała -

odwiedzaj nas często i powiedz innym!!!

tu zawsze świeci słońce..


Valle - Władysław Szarski

Valid HTML 4.01 Transitional