Balbina (1992-2005) - zdjecie zaczerpnięte ze strony Fokarium
Balbina, zwana także Balbin (1992-2005)
FOKARIUM
Stacji Morskiej

Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

(ostatnia aktualizacja dnia 5 - VIII - 2016)

FOK W FOKARIUM POD ŻADNYM POZOREM NIE WOLNO NICZYM KARMIĆ SAMODZIELNIE!!!! - Mogłoby to się bardzo źle skonczyć dla ich zdrowia.

....w maju 2001 skandaliczna głupota i bezmyślność idiotów odwiedzających fokarium i rzucających fokom monety (!!!!) doprowadziła do śmierci trzyletniej foczki szarej Krysi - w jej żołądku znaleziono 1,66 kg monet....
Ludzie - odpędzajcie takich kretynów od fokarium!!!!

Jeśli zauważysz gdziekolwiek na plaży foczkę lub innego morskiego ssaka - zadzwoń na numer alarmowy:

tel. 0 601 88 99 40 lub 0-58 6750-836

a pracownicy helskiego Fokarium zjawią się natychmiast :-)))


W 1992 roku zostala złowiona przypadkowo przez rybaków i przekazana, chora, do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (SMUG) wielka atrakcja Helu - foka Balbina. Foka ta została wyleczona i znalazła nowy dom w niewielkim baseniku wypełnionym wodą pod opieka twórcy programu ochrony foki bałtyckiej, ówcesnego kierownika stacji prof. Krzysztofa Skóry (1950+2016).
Foce nadano imię "Balbina" i dopiero po pewnym czasie okazało się, że jest to samiec! Nazwa "Balbina" była już jednak tak utrwalona, że fokę tę nazywano dalej "Balbin".

Pomiędzy budynkami Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego a brzegiem Zatoki zbudowano FOKARIUM - kompleks nowych, wielkich basenów i budowli towarzyszących.
13-go października 1997 roku Balbin został przetransportowany, z wielkimi emocjami, do nowego basenu w nowym helskim fokarium, pierwszego z trzech dużych zbiorników kompleksu hodowlanego. (patrz fot. poniżej - autor R.Kretkiewicz)

Fokarium - fot. R.Kretkiewicz

Kompleks basenów FOKARIUM widoczny jest w lewej, dolnej częsci zdjęcia. Wejście do FOKARIUM z placyku, u dołu zdjęcia. Przy wejściu zainstalowany jest automat do rozmieniania pieniędzy na monety, potrzebne do automatów wejściowych.
Woda do basenów pobierana jest 400-to metrowym rurociągiem, ze studni umieszczonej na zewnętrznej stronie pirsu portu rybackiego i jest podawana do basenów przez specjalne filtry.
Z lewej strony zdjęcia widoczne czerwone dachy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

Zdjęcie z kamery www i dane meteorologiczne online z miernika w Helu

30-go października 1997, w najmniejszym baseniku graniczącym z nowym basenem Balbina pojawił się roku nowy gość - przywieziony samolotem SAS malutki, półroczny samczyk foki szarej o imieniu Joel (czyt. "juel"), znaleziony na wybrzeżu Szwecji przez rybaka Joela i odchowany przez naukowców ze Swedish Museum of Natural History. Balbin z ogromna ciekawoscią usiłował dostać się do basenu Joela, a ten na początku obserwował te proby nawiązania porozumienia z rezerwa...
Od
1 marca 1998 Joel i Balbin pływają razem w jednym basenie. Nie odbyło się bez emocji. Próby zachęcenia Joela do wypłynięcia do dużego basenu zakończyły się sukcesem po ponad trzygodzinnych zmaganiach. Joel pływał pod ciagłą asekuracją Balbina jako gospodarza obiektu i dominanta.

Z początkiem kwietnia 1998 z Estonii pod eskortą pracownic Stacji Morskiej przyleciały 4 małe foczki - samiczki.
Joel urósł niemal do wielkości Balbina i zgodnie pływają w wielkim basenie fokarium. Cztery małe focze samiczki zamknięte w mniejszym baseniku oddzielonym bramką z siatki z zainteresowaniem usiłują się dostać do foczych "panów"

Z początkiem kwietnia 1999 - ojciec foczego stada, od 7 lat mieszkający w helskim fokarium Balbin, doczekał się w końcu partnerki. Unda Marina - tak brzmi jej szwedzkie imię, które po polsku znaczy "morska fala" - przyjechała ze Szwecji. Jest darem ogrodu zoologicznego Skansen, dokąd trafiła na rehabilitację, znaleziona w niemowlęcym wieku na szwedzkiej plaży 6 lat temu. Przyszłą parę łączy więc podobna przeszłość - Balbin został odratowany przez pracowników Stacji Morskiej UG w Helu, a teraz ma zostać ojcem pierwszego przychówku helskiego stadka. Przewiduje się, że wszystkie urodzone w fokarium foki będą wypuszczane na wolność.........

Ponadto do helskiego Fokarium trafiają wszystkie znalezione każdego roku na polskim Wybrzeżu foki. Tam po diagnozie specjalistów, ewentualnym leczeniu i dokarmianiu wypuszczane są na swobodę - lub pozostawiane w Fokarium.

Wiosną 2000 roku Fokarium udostępniono do zwiedzania w całości - dla fok otworzono największy i najgłębszy z basenów zaopatrzony w okna do podwodnych obserwacji.
Jedna foka zjada dziennie ogromne ilości ryb - warto przyjść w porze karmienia i zobaczyć jak te wielkie i pozornie niezgrabne zwierzęta z szybkością i gracją łapią w powietrzu rzucane im rybki. Foki chętnie popisują się przed turystami wyczyniając w swoich basenach zadziwiające akrobacje.

9 maja 2002 roku dwie pierwsze foczki, które urodziły sie w niewoli w Helu - Adam i Bojka zostały wypuszczone na wolność w okolicach Kłajpedy, na brzegu Mierzei Kurońskiej. Adaś miał zamocowany nadajnik satelitarny, który informował o miejscu, gdzie foczka się znajduje.
Baterie nadajnika wyczerpały się w początkach września 2002. Ostatni raz namierzono foczkę w rejonie estońskiej wyspy Saarema, ok. 300 km od miejsca wypuszczenia na wolnośc. Urządzenie nadawcze, które kosztuje trzy tys. dolarów przymocowano do grzbietu Adasia za pomocą specjalnej maty i klejów. Kiedy foka zacznie na zimę zmieniać sierść, urządzenie odpadnie.

Relacja Wojciecha Waśkowskiego - naocznego świadka wypuszczania foczek Adasia i Bojki

Począwszy od 2002 roku, tradycją stało się coroczne wypuszczanie urodzonych w Fokarium foczek na wolność.
Bliższe dane podaje tabela zamieszczona poniżej.

29 VII 2005 - Balbin i Joel nie żyją

13 grudnia 2005 - ze Szwecji przybył nowy mieszkaniec helskiego fokarium - BUBAS


Odwiedziny Fokarium są płatne 2 zł od osoby. (poza sezonem - 1 zł.)
(czynne codziennie od rana do zachodu słońca)


Foczki urodzone w helskim Fokarium:

Pod tym adresem - http://www.fokarium.pl/mapy/mapka.php można obejrzeć aktualną mapkę trasy wypuszczanych na wolność foczek.
Imię narodziny wypuszczenie na wolność
Adaś (Adam) 21 lutego 2001 maj 2002
Bojka 28 lutego 2002 maj 2002
Cypel luty 2003 maj 2003
Cuma luty 2003 maj 2003
Depka 16 lutego 2004 czerwiec 2004
Dulka 17 lutego 2004 czerwiec 2004
Denega 24 lutego 2004 czerwiec 2004
Dryf 28 lutego 2004 czerwiec 2004
Ękra (kotwica) 20 lutego 2005 28 czerwca 2005
Elmąt (rumpel) 21 lutego 2005 28 czerwca 2005
Eplanga (wręga) 4 marca 2005 28 czerwca 2005
Fok 5 marca 2006 [brak informacji]
Gafel 4 marca 2007 2 października 2007
Gryf 4 marca 2007 2 października 2007
Glada 10 marca 2007 2 października 2007
Hel 1 marca 2008 [brak informacji]
Hela 5 marca 2008 [brak informacji]
Icek 2 marca 2009 [brak informacji]
Isk 4 marca 2009 [brak informacji]
Jolka 2 marca 2010 [brak informacji]
Jantar 3 marca 2010 [brak informacji]
Jadrinka 9 marca 2010 [brak informacji]
Knop 6 marca 2011 [brak informacji]
Koga 8 marca 2011 [brak informacji]
Kil 10 marca 2011 [brak informacji]
Klif 11 marca 2011 [brak informacji]
Lubek 6 marca 2012 [brak informacji]
Laskorn 6 marca 2012 [brak informacji]
Lugier 8 marca 2012 [brak informacji]

FOK POD ŻADNYM POZOREM NIE WOLNO NICZYM KARMIĆ SAMODZIELNIE!!!! - Mogłoby to się bardzo źle skonczyć dla ich zdrowia.

....w maju 2001 skandaliczna głupota i bezmyślność idiotów odwiedzających fokarium i rzucających fokom monety (!!!!) doprowadziła do śmierci trzyletniej foczki szarej Krysi - w jej żołądku znaleziono 1,66 kg monet....
Ludzie - odpędzajcie takich kretynów od fokarium!!!!

Na pomoście FOKARIUM stoi wielka, okrągła skarbonka - czeka na datki na ryby dla fok. Darujcie i Wy choć złotówkę!
Obok, w sklepie na terenie Stacji Morskiej można także kupić wiele ładnych pamiatek propagujacych ochronę fok - koszulki, widokówki, foldery, przewodniki, i.t.p. a także koreczki rybne - słynne "Anchovis helskie"

Najnowszą, wielką inwestycją Helu prowadzoną przez Uniwersytet Gdański będzie "Błękitna wioska" położona na granicy Portu Wojennego i tzw. "Małej Plaży".

Lokalizacja "Błękitnej wioski" (według fot. R.Kretkiewicza) Lokalizacja "Błękitnej wioski" (według fot. R.Kretkiewicza)

Będzie to kompleks naukowo-edukacyjno-turystyczny składający się ze zbudowanego na sztucznej wyspie "MORŚWINARIUM" (Morświn, to jedyny gatunek waleni występujący na Bałtyku, najbliższy krewny delfina), z "Parku wydmowego" pokazującego rzadkie i ginące rośliny wydm bałtyckich, "Bałtyckiej osady" - odtworzeniem nadbrzeżnej wioski rybackiej - kompleksem drewnianych domków przeznaczonych na noclegi dla odwiedzających i z "Aqua-labs" - systemem morskich akwariów i basenów hodowlanych dla potrzeb funkcji badawczych oraz edukacyjnych.

Plan inwestycji "Błękitna wioska" 
(za zgodą Stacji Morskiej UG, autorstwo A.M.architekci sp. z o.o.) Plan inwestycji "Błękitna wioska"
(za zgodą Stacji Morskiej UG, autorstwo A.M.architekci sp. z o.o.)

List intencyjny w sprawie sprzedaży Uniwersytetowi Gdańskiemu gruntu nad Zatoką Pucką (obszar byłej bazy remontowej Hydrobudowy) na realizację inwestycji p.n. "Błękitna Wioska" podpisali w dniu 10 stycznia 2005 r. Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski, Starosta Powiatu Puckiego Artur Jabłoński, Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski i JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Andrzej Ceynowa.

Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne Helu, już w XIX wieku prowadzono tu pomiary naukowe, poczatkowo meteorologiczne i geomagnetyczne. W 1923 roku otworzono tu Morskie Laboratorium Rybackie, przemianowane w 1932 roku na Stację Morska, gdzie od założenia aż do końca lat 30-tych pracował wybitny biolog morza prof. Kazimierz Demel.

przeczytaj relację: M.Bogucki - Stacja Morska Na Helu - 1933rok

Jak pisał dr Henryk Gankowiak w internetowych wspomnieniach o prof. Demelu:

"Początek działalności naukowej w Helu nie był łatwy.. Kazimierz Demel przybył tam rankiem 7 kwietnia 1923 roku w towarzystwie dr. Lubeckiego. Na stacji czekał na niego wcześniej powiadomiony miejscowy policjant, który zajął się jego bagażami. Pierwszy obiad zjadł w sklepie Bassmana, gdyż tam znajdowało się małe pomieszczenie z paroma stolikami, coś w rodzaju baru. Zamieszkał w małym hoteliku Ferdynanda Kohnkego "Gwiazda Morza".
Ogólne wrażenia nie były zachęcające. Miejscowość była wówczas mała, jakby odcięta od świata, ludność składała się w większości z Niemców w odróżnieniu od półwyspu gdzie ich było niewielu. Wg. spisu ludności z 1910 roku Hel zamieszkiwało 603 osoby, w tym zaledwie 23 Polaków. W roku 1923 było ich już 40, przeważnie urzędników i funkcjonariuszy państwowych. Z życzliwych mu osób Demel zapamiętał rybaków: Fryderyka Grenzinna, Waltera Luksa i Roberta Traenerta. Jednak większość wykazywała wyraźną niechęć a nawet wrogość. Do takich Demel zaliczał miejscowego pastora i rybaków braci Pawła i Eryka Scheewów.
Od roku 1923 przez 15 lat prof. Demel był jedynym człowiekiem prowadzącym systematyczne badania fauny i środowiska morskiego. Stał się wybitnym autorytetem spośród wszystkich polskich biologów, znawcą fauny i flory Bałtyku. Życie profesora, tego wybitnego uczonego a zarazem szlachetnego człowieka, najlepiej dowodzi, jak dalece uczciwa twórcza praca badawcza i popularnonaukowa wzbogaca kulturę narodową.. Do tej pory sporo studentów i uczonych korzysta z jego prac, które są w bibliotekach naukowych wielu uczelni, a przede wszystkim w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni. Jego nazwisko stało się znane nie tylko Polsce, ale i poza granicami, gdzie wielokrotnie reprezentował Polską naukę i gdzie tłumaczono wiele z jego prac. Niestety jego książki już dawno nie były wznawiane."

Od 1938 roku przeniesiono Stację Morską do Gdyni.
Po wojnie, aż w
1977 roku Uniwersytet Gdański, niemal w tym samym miejscu w Helu założył Morskie Laboratorium Terenowe, które w 1992 roku decyzją Senatu UG, przekształcono w Stację Morską Instytutu Oceanografii tej uczelni.

Autor i Webmaster czeka na Twoje uwagi : valle@hela.com.pl/i>

Jesli byłeś w Helu, lub jeśli chcesz tam pojechać, jeśli Cię ta strona zainteresowała -

odwiedzaj nas często i powiedz innym!!!

tu zawsze swieci slonce..

Wladyslaw Szarski - Valle