herb Helu..

"Helska Bliza"

tu zawsze swieci slonce.. . - . ostatnia aktualizacja 30 - V - 2021

Hel miał od 1996 roku własne pismo - "Helska Bliza" co po Kaszubsku znaczy: "Helska Latarnia Morska".
Niestety, jesienią 2011 roku, po 15 latach pracy, wydawanie naszej "Helskiej Blizy" - po kilku próbach reaktywacji - zamarło. Ostatnimi czasy numery Blizy były wypełnione niemal tylko ekologią, sportem, nieśmiertelnym artykułem historycznym Mirka Kuklika i jakimś moim - mniej lub bardziej udanym felietonem. Wiadomości bieżących - jak na lekarstwo. To za mało, to nie wystarczy, aby mieć grono wiernych i zainteresowanych czytelników. Pracujący całkowicie za darmo zespół redakcyjny powoli się rozsypywał…
Rozpuściliśmy wici z prośbą o pomoc - na próżno. Zgłaszali się tylko tacy, którzy liczyli na pieniądze, stałą pensję, a obiecywali niewiele. Pismo wydawane przez lata, społecznie, za darmo, bez honorariów - zgasło….
Chwała twórcom Stowarzyszenia i Blizy, chwała tym, którzy ciągnęli to przez długie lata, szkoda że juz jej nie ma....
Starałem się pisać ==tutaj== na tematy bieżące Helu - ale nie zawsze czas i zasób informacji na to pozwala.

Archiwalne wersje internetowe "Helskiej Blizy" dostępne sa tutaj: -> Helska Bliza

Redakcja - NIECZYNNA
Wydawanie pisma zawieszone, bezterminowo.

Pismo, ktore było wydawane w zależności od możliwości Redakcji jako dwutygodnik lub jako miesięcznik, w pięknej i starannej szacie graficznej, powstało z inicjatywy Stowarzyszenia " Przyjaciele Helu"

Ponadto, Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu" wydało m.inn. "ROCZNIKI HELSKIE 2000", i inne - gromadzące najciekawsze dla odwiedzających Hel informacje i szczegółowe artykuły tematyczne, oraz coroczne mini-przewodniki - prawdziwe kompendia wiedzy o Helu.

Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu" skupia wszystkich, którym historia Helu a także jego obecny rozwój leżą na sercu. Aby stać się członkiem stowarzyszenia wystarczy udać się do jego siedziby w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, lub napisać na adres:

"Helska Bliza" przynosiła wiele ciekawostek z historii Helu, zarówno tej ginącej w pomroce dziejów, jak i tej najnowszej, dobrze udokumentowanej. Znajdujemy tam opisy Helskich kutrow rybackich, informacje dla rybaków, ciekawostki z dziejów Marynarki Wojennej, tak blisko zawsze z Helem związanej, ploteczki z życia codziennego miasta, wywiady z władzami miasta na aktualne tematy i wiele, wiele innych informacji.
Od 2006 roku Redaktorzy Helskiej Blizy niemal w komplecie prowadzą w Helu Muzeum Obrony Wybrzeża - co zabiera im większośc czasu i wpływa na mniejszą ilośc materiałów kierowanych do Blizy. Prosimy wszelkie zainteresowane osoby o pisanie do "Blizy" - listów, opowiadań wspomnień. Redakcja bardzo chętnie opublikuje Państwa twórczość.

Pismo to i Roczniki Helskie są do nabycia wyłącznie w Helu, w Muzeum, w kioskach, lub niektórych sklepach. Nie są drogie, a na pewno zainteresują także każdego turystę odwiedzajacego Hel.

"Helska Bliza" jest w komplecie do przeczytania także w internecie - ARCHIWALNE NUMERY HELSKIEJ BLIZY

Każdy znajdzie tu coś dla siebie........

na tych stronach wkrótce dalsze ciekawostki i informacje........

Jesli byłeś w Helu, lub jeśli chcesz tam pojechać, jeśli Cię ta strona zainteresowała -

odwiedzaj nas często i powiedz innym!!!

tu zawsze swieci slonce..

autor