[Helska Tawerna] Galeria Ryszarda Kretkiewicza

Powódź w Helu - XII 1999

Specyficzne położenie półwyspu helskiego powoduje ciągłą walkę z zalewającym brzegi morzem.
W latach 1818, 1824, 1855, 1899 zimowe sztormy przerywały kilkakrotnie ciągłośc półwyspu. W latach 1902, 1905, 1912, 1914, 1946, 1948 i 1962 potężne fale sięgające czasami 3 m. i pchane falami zwały kry lodowej poczyniły na Półwyspie znaczne zniszczenia. W 1967 sztormowe fale zaatakowały port w Helu i zalały Kolonię Rybacką.
W 1983 kolejny potężny sztorm uszkodził znacznie wiele rejonów Półwyspu. Linia brzegowa od strony Bałtyku ciągle cofa się - mimo wielu prób przeciwdziałana tym zjawiskom.

Wieczorem 3-go grudnia 1999. (noc z piątku na sobotę, 3/4 XII) huraganowy wicher z niekorzystnego kierunku płd-wsch. zaatakował Hel.
Ok godz. 3:30 w nocy jego prędkość osiągała w porywach 35 m/s. Woda wdzierała się na długości kilkuset metrów przez falochron Portu Wojennego i wlewała się przez ulicę Sikorskiego do najniżej w Helu położonej - Kolonii Rybackiej zalewając na kilkanaście godzin ulice i domy na głębokość od 20 cm do niemal metra w niektórych miejscach.
Już o 2:00 w nocy do akcji ratowania zalanych domów przystąpiła helska Ochotnicza Straż Pożarna. Wojsko walczyło tymczasem o nieprzerwane zasilanie w energię elektryczną i ogrzewanie i o utrzymanie w ruchu przepompowni ścieków dla miasta - groziło zalanie fekaliami.
Woda zalała wszystkie piwnice i partery mieszkań, ponadto fale spowodowane przejazdami samochodów wojskowych ul.Sikorskiego wlewały się do położonych przy tej ulicy domów.
Mnóstwo powalonych drzew blokowało przejazd i akcję ratowniczą. Ściągnięto jednostki Straży Pożarnej z innych miejscowości - z terenu Powiatu Puckiego, Gdyni, Gdańska, Kościeżyny i Kartuz. Stworzono sztab kryzysowy, do którego dołączył ok.5:00 Starosta Powiatu Puckiego.

Sytuacja zaczęła się stabilizować dopiero ok. godz.11:00, gdy zmienił się kierunek i siła wiatru. W ramach akcji ratowniczej musiano czasowo przerwać dostawy wody pitnej dla miasta. Na ulice wyjechały cysterny z wodą dla mieszkańców, wojsko uruchomiło w mieście polową stacę benzynową do tankowania wozów strażackich i motopomp, w niezalanej częsci miasta uruchomiono punkt wydawania ciepłych posiłków dla ratowników.
W Porcie Wojennym marynarze walczyli o los okrętów wymieniając pękające cumy.
W Porcie Rybackim ucierpiały głównie kutry gości, zaskoczone być może nieznaną dla nich specyfiką portu. Kuter DZI-65 zerwał się z cum i oparł się aż na kutrze HEL-135, a następnie otarł się o kutry Hel-100 i Hel-111 powodując ich niegroźna naszczęście uszkodzenia, ale sobie dość poważnie uszkadzając burty. Kuter HEL-144 przedziurawił sobie burtę i zbiornik paliwa o wystające z remontowanego mola metalowe pręty, O sile wiatru może zaświadczyć fakt, że kuter HEL-125 wyrwał - szarpiąc się na cumach - solidny poler cumowniczy wraz z kawałkiem nabrzeża.
Fale uszkodziły w niektórych miejscach nabrzeża obu portów a nawet nawierzchnię ulic. Uszkodzone dachy, liczne powalone drzewa dopełniały obrazu skutków sztormu Wodę z ulic usuwano aż do niedzielnego popołudnia. (spisał - Valle)

Kliknij w zdjęcie, aby je powiększyc!!

Podgląd
Fale sztormuja port wojenny
Podgląd
i wlewaja się przez nabrzeże
Podgląd
Auta na Sikorskiego
Podgląd
Zalana ul.Boczna
Podgląd
Mieszkańcy walcza z wodą
Podgląd
Strażacy o świcie
Podgląd
Zalane mieszkania
Podgląd
Na ul.Sikorskiego
Podgląd
Willa HELIOS
Podgląd
Wjazd do Portu Wojennego
Podgląd
Ul.Sikorskiego
Podgląd
Podmyte drzewa
Podgląd
Wszędzie woda..
Podgląd
Potężne pompy ściągnieto
z całej okolicy
Podgląd
Burmistrz w stroju "bojowym"
Podgląd
Nawet Premier Buzek
sie pojawił

Zdjęcia w tej galerii są autorstwa helskiego fotografika - Ryszarda Kretkiewicza i są tu publikowane za jego zgodą.

Jakakolwiek publikacja tych zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora, stanowi naruszenie praw autorskich.

(zanotuj adres strony o Helu! - http://hela.com.pl)