Atrakcje Helu

tu zawsze świeci słońce.. Do strony głównej
(ostatnia aktualizacja - 12 - VII - 2016)

Ściągnij i posłuchaj hejnału Helu!!! Posłuchaj hejnału Helu !!!

PAMIĘTAJ: tutaj słowo "HEL" oznacza tylko miasto Hel. To tylko letnicy "z kraju" (jak mówią Kaszubi) nazywają tak Półwysep Helski. Tutaj mówi się po prostu : "PÓŁWYSEP"

Bałtyk w Helu jest i będzie NAJCZYSTSZY - jesteśmy najdalej od brudnych plaż!

willa Pies Morski w Helu zaprasza

no quad Po helskim lesie - rezerwacie krajobrazowym - NIE WOLNO jeździć Quadami - winni będą surowo karani, nie radzę!

Gdzie mieszkać w Helu - największa, bezpłatna baza kwater w Helu

Obejrzyj plan Helu

Historia Helu i jego ciekawostki we wspaniałym przewodniku dr Mieczysława Orłowicza z 1924 roku....

Odwiedź Helskie FOTO-GALERIE! (liczne galerie tematyczne)

Obejrzyj aktualne, wirtualne spacery po ciekawych obiektach Helu

Obejrzyj "Hel dawniej i dziś" niezwykle ciekawe porównania zdjęć archiwalnych i aktualnych autorów: Grzegorz Elmiś, Marcin Daraż

PARKOWANIE w Helu.
W Helu jest bardzo wiele parkingów prywatnych, płatnych - niemal na każdej ulicy. W letnim sezonie działąją tu także parkomaty.
Autobusy mogą parkować albo przed Helem w okolicy nieistniejącej już rogatki (bezpłatnie), albo parkingach płatnych przy ul. Steyera w Helu (od dworca za główną drogą w lewo, potem w prawo), albo na parkingu przy ul. Steyera przed boiskiem.
Druga możliwość legalnego parkowania autokarów - to minąć w/wym parkingi - i jechać prosto az do skutku, do portu, tam także są płatne mozliwości zaparkowania autokaru. Uwaga - STRAŻ MIEJSKA aktywnie czuwa i wali mandaty za złe parkowanie lub za wjazd w ulice z zakazami wjazdu!!!!!!!!!!!

Flaga, herb i hejnał Helu

Co warto zobaczyć w Helu:

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA -- największa atrakcja Helu

ul.Helska 16 (http://www.helmuzeum.pl) Muzeum powstało w 2006 roku w dwu opuszczonych obiektach dawnej, niemieckiej, wyposażonej kiedyś w największe na świecie stacjonarne armaty baterii Schleswig-Holstein 406 mm.. Patronem MOW jest komandor Zbigniew Przybyszewsski - legendarny dowódca baterii Laskowskiego, bohater obrony Helu w 1939 r. a w 1952 r. ofiara mordu sądowego - w wyniku stalinowskiego procesu pod sfabrykowanymi zarzutami.
Przez kolejne lata Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW) rozrosło się w:

HELSKI KOMPLEKS MUZEALNY:


Zobacz mapę obiektów MOW!
(wszystkie obiekty MOW pokazuje mapka autorstwa Marka Krzyczkowskiego - najlepiej oglądać w Firefox)
GŁÓWNE EKSPOZYCJE MOW (od 2006): Na stanowisku artyleryjskim B-2 "BRUNO" i na WIEŻY KIEROWANIA OGNIEM warto obejrzeć kilkadziesiąt ciekawych ekspozycji dotyczących obrony Wybrzeża. Ekspozycja obejmuje okres przedwojenny, okupację niemiecką i okres powojenny. Muzeum przypomina, czym był i jakie miał znaczenie Rejon Umocniony Hel.
STANOWISKO NR 4 BATERII im.HELIODORA LASKOWSKIEGO (od 2007), uporządkowane i odrestaurowane przez Muzeum Obrony Wybrzeża. Odbyło sie to w setną rocznicę urodzin legendarnego dowódcy tej baterii, kapitana Zbigniewa Przybyszewskiego. Stanowisko to jest udostępnione do zwiedzania, wraz z podziemną mini-ekspozycją.
MUZEUM KOLEI HELSKICH (od 2013) - w dawnym MAGAZYNIE AMUNICJI 406 mm, dojazd specjalną kolejką Muzeum.
MUZEUM HELU (od 2015) Na stanowisku artyleryjskim B-1 "ANTON", ekspozycje o profilu etnograficzno-przyrodniczym w obiekcie B-1 "Anton"
KSIĄŻKA ZA DARMO! - stałym i nieodłącznym elementem Muzeum Helu jest akcja "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ" - Bookcrossing. Na półkach przy wejściu do B-1 czekają książki opieczętowane specjalną pieczątką akcji. Każdy odwiedzający może ZA DARMO wziąć stąd dowolnie wybrane książki - bądź przynieść książki, które mu w domu zawadzają.

MOW mimo starań nie jest w stanie objąć opieką wszystkich, bardzo licznych, helskich zabytków militarnych - MOW utrzymuje sie wyłącznie z wpływów za bilety i nie otrzymuje dotacji z zewnątrz. MOW prowadzą nieliczni zapaleńcy, poświęcając na to swój własny czas, energię a niejednokrotnie i własne pieniądze. Dewastacja i postępujące niszczenie pozostających bez opieki helskich zabytków militarnych jest wielkim problemem Helu, niestety ciągle brak pieniędzy i chętnych do pracy ludzi którzy mogliby poświęcić na to swój czas.
Wszelkie bieżące informacje o MOW można znaleźć na stronie MOW: helmuzeum.pl

FOKARIUM Instytutu Oceanografii Zobacz ciekawą fotografię! - początek dała mu słynna foka Balbina - a obecnie są tam inne foki, przeczytaj więcej wstęp 5 zł, datki na wyżywienie mile widziane,
(przy wejściu automat do rozmiany pieniędzy na bilon)

....w maju 2001 skandaliczna głupota i bezmyślność idiotów odwiedzających fokarium i rzucających fokom monety (!!!!) doprowadziła do śmierci trzyletniej foczki szarej Krysi - w jej żołądku znaleziono 1,66 kg monet....
Ludzie - odpędzajcie takich kretynów od fokarium!!!!

Muzeum Rybołówstwa - oddział Narodeowgo Muzeum Morskiego w Gdańsku Zobacz ciekawą fotografię! w starym kościele ewangelickim
- ul. Bulwar Nadmorski 2, tel. 58 - 675-05-52

 • do wnętrz z ekspozycją muzealną
 • do skansenu,
 • na wieżę widokową (21 m - jeździ winda!)

Latarnia morska Zobacz ciekawą fotografię! - czynna, dostępna do zwiedzania
- ul. Bałtycka 3, tel. 58 - 675-06-17

Zabytki militarne w dawnym Rejonie Umocnionym Hel - niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, z trzech okresów - przedwojennego, okupacji i powojennego - wpisane w 1999 roku do rejestru zabytków militarnych.

Do indywidualnego zwiedzania :

Spacery po Helu i okolicach:

Ulica Wiejska - pełna pięknej architektury i ciekawych lokali...

- przespaceruj się komputerem po Wiejskiej.......

Port rybacki i jachtowy Zobacz ciekawą fotografię! - przeczytaj informacje

Molo spacerowe w porcie pasażerskimz pięknym widokiem na Gdynię Sopot i okolice

Kładki widokowe Parku Wydmowego - od Portu Wojennego do rejonu Fokarium
W ramach projektu Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego "Błękitna Wioska" wykonano ciąg idących ponad wydmami drewnianych pomostów (kładek) wyposażonych dodatkowo w przeszklone werandy chroniące przed wiatrem, czy ewentualnym deszczem.
Główny pomost biegnie równolegle do brzegu zatoki, środkiem wału wydmowego tworząc niezwykle ciekawy ciąg spacerowy - od Portu Wojennego ku bulwarowi. Spacerowicz może zarówno obserwować z góry oryginalna i starannie opisaną roślinność wydmowa, jak i podziwiać wspaniały widok na zatokę Gdańska i widoczną w oddali Gdynię. Pomosty w oryginalny i dostępny dla każdego sposób pokazują charakterystyczną dla bałtyckich wydm nadmorskich szatę roślinną i dobrze czujących się na chronionych wydmach przedstawicieli nadmorskiej fauny. Skutecznie chroniona a jednocześnie udostępniona do zwiedzania wydma na terenie miasta, stanowi pierwsze takie rozwiązanie problemu ekologicznego w Polsce. Park wydmowy jest, obok fokarium, kolejną ciekawą wizytówką Helu, stworzoną przez Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego.

Ciąg spacerowy kładek na cyplu Helu - od portu rybackiego naokoło Cypla
Zobacz ciekawą fotografię! fot.obok: D.Bógdał (udostępniono za zgodą Stacji Morskiej UG)
W maju 2013 roku oddano do użytku trasę spacerową biegnącą od portu rybackiego, brzegiem Zatoki i dalej naokoło cypla Helu.
Na południe od helskiego portu rybackiego zaczynają się chroniące brzeg przed atakami morza, wysypane żwirem tarasy spacerowe, które w okolicy zburzonego stanowiska nr 1 baterii Heliodora Laskowskiego przechodzą w promenadę, idącą po uniesionych nad poziom wydm tarasach o długości 527 m.
Ta trasa zbudowana w ramach zabezpieczania brzegu morskiego przez Urząd Morski stała sie od razu wielką atrakcją spacerową Helu. Zadaniem tarasu jest przejęcie przez niego większości ruchu turystycznego i dzięki temu zmniejszenie wydeptywania chronionej roślinności wydm nadmorskich.

Wirtualne panoramy ciekawych miejsc w Helu - oglądaj tutaj: wirtualnykraj.pl

Szlaki piesze i rowerowe Helu - dzięki uprzejmości i zgodzie twórcy wspaniałej mapy obiektów militarnych Helu - (do nabycia w Muzeum Obrony Wybrzeża a także przez internet na stronie http://helmuzeum.pl) mogę tu zamieścić wyciąg z tej mapki, na którym porobiłem dopiski przy najciekawszych obiektach, które turysta może chcieć obejrzeć.

- kliknij, aby ściagnąć całą mapkę!

Wszystkie, oznakowane szlaki turystyczne Helu obejrzyj wraz z ich mapkami == TUTAJ==

Koncerty, imprezy i widowiska cykliczne:

Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Helu - zobacz stronę Festiwalu!

Corocznie, od 2001 można posłuchać w helskim kościele i we wnętrzach Muzeum Rybackiego CMM wspaniałej muzyki klasycznej na koncertach festiwalowych organizowanych przez świetnego śpiewaka światowej sławy, dyrektora Gdańskiej Opery Kameralnej uprzednio znanego solistę Opery Kameralnej w Warszawie - kontratenora Dariusza Paradowskiego, skądinąd także mieszkańca Helu...
Ogłoszenia o koncertach wywieszane są w Helu m.in. przy Urzędzie Miejskim.

Helski teatr letni - czyli "Teatr w remizie"

W 2007 roku rozpoczął działalnośc "Teatr w remizie" dzieki inicjatywie małżeństwa znanych aktorów - a także czasowych mieszkańców Helu - pani Grażyny Marzec i pana Olgierda Łukaszewicza.
Obecnie Teatr w Remizie prowadzi jego dyrektor artystyczny, p. Wiesław Gieras.

Jak pisał "Dziennik Bałtycki" z 2008-07-19:
- Olgierd Łukaszewicz odkrył Hel. A teraz stara się, by inni artyści dali się uwieść temu miejscu. Namówił kolegów, by przez całe lato występowali w sezonowym teatrze urządzonym w strażackiej remizie."
Jeden spektakl według "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego dał początek serii przedstawień zaproszonych aktorów w 2008 roku. Na deskach helskiej sceny, zaimprowizowanej w prawdziwej remizie strażackiej, corocznie wielu świetnych aktorów zaprasza na niezwykłe spotkania ze sztuką..
=== tutaj aktualny program spektakli na ten rok ===
Ogłoszenia o bieżących spektaklach wywieszane są w Helu przy Muzeum Rybołówstwa.

cykliczne widowisko plenerowe "D-Day Hel" (dawniej : "D-Day Hell")

D-Day 2014! "D-DAY HEL" odbędzie się w drugiej połowie sierpnia 2016 r.
Szczegółowego harmonogramu prosze szukać na stronie - http://www.ddayhel.pl/

Liczne koncerty i imprezy na estradzie pod gołym niebem, koło portu pasażerskiego,

Inne informacje:

Mała Plaża na zatokowym odcinku między portem wojennym, a portem rybackim - niemal w centrum miasta!!
Przeczytaj historię walki mieszkańców Helu o utrzymanie Małej Plaży

Kawiarenka internetowa - Miejska Biblioteka Publiczna w Helu ul. Komandorska 2 (I piętro) -
- opłata 2 zł/h - ( tel. 58 - 675-09-67, Wypożyczanie książek i czasopism jest bezpłatne.)
poniedzialek, wtorek, czwartek, piatek - 10.00 - 17.30
sroda - 10.00 - 16.00
sobota - 10.00 - 14.00

Korty tenisowe zobacz - koło nowej hali sportowej niedaleko szkoły i kościoła

Siłownia - ogólnie dostępna, w nowej hali sportowej niedaleko szkoły i kościoła

Siłownia plenerowa - całą dobę, bezpłatna! - w parku na przeciw kościoła.

Plac zabaw dla dzieci - cała dobę, bezpłatny! - w parku na przeciw kościoła.

Boisko futbolowe ORLIK - przy ul. Steyera.

Dojazd i komunikacja na miejscu, w Helu:

Jak dostać się do Helu :

 • Statki rejsowe do Helu - z Gdyni, Sopotu i Gdańska --- tutaj szczegółu rejsów ---

 • linia F1 Gdańsk - Hel - Gdańsk
  linia F2 Sopot - Hel - Sopot.
  linia TLŻ Gdynia - Hel - Gdynia
  - Ceny biletów w jedną stronę, na każdej z tych linii : bilet normalny 35 zł, ulgowy 25 zł, rower 5 zł .

orientacyjne czasy rejsów:

statek

Hel - Gdynia 60 min.
Hel - Sopot 90 min.
Jastarnia - Gdynia 75 min.
Hel - Gdańsk 110 min

Podgląd
Kapitan Morgan, ex Ventus
Polecamy !
zobacz..
Podgląd
Ocean - nowoczesna, wspaniale zmodernizowana
do celów przewozów pasażerskich jednostka,
zbudowana jako holownik,
pływająca dawniej pod radziecką banderą.
Polecamy !
zobacz..

Podgląd
Łódź motorowa "ANJA" Hel - rejsy wędkarskie, nurkowanie wrakowe
zobacz..

Tylko dla żeglarzy - Sailors only - Jen pro namorniky !

Mapa morska cypla, - plan portu, - zdjęcie lotnicze. Zobacz ciekawą fotografię!

Wypożyczalnia rowerów i gokartów pedałowych (czterokołowców spacerowych napędzanych pedałami) ul.Leśna 8c - tel. 608-581-970
Wypożyczalnia sezonowa - koło dworca PKP
wypożyczalnie sezonowe pojazdów elektrycznych różnego rodzaju - ul. Wiejska (w różnych miejscach)

Szpital, bankomaty, stacje beznynowe::

Bank Pekao S.A. i bankomat - ul.Wiejska 41/50,
tel. (048)
675-04-12

Bankomat EURONET - ul.Wiejska 77 i przy sklepie POLO

Bankomat PKO Bank Polski - ul.Wiejska 41/50 przy Urzędzie Miasta

Najbliższa stacja benzynowa - dopiero w Jastarni, przy Biedronce.

Warsztat samochodowy - Mirosław Bruhn - oferuje wszelkie naprawy.
ul Rybacka 3, tel. 58 - 6750-774 - tel kom. 603-095-090

Szpital Wojskowy dostępny dla wszystkich potrzebujących - 115 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ POZ w Helu - ul. Boczna 10, tel. 58 - 690-42-60 lub 675-74-01

Rezydencja Prezydenta RP - MEWA:

Rezydencja znajduje się administracyjnie w gminie Hel, choć nieuczone pismaki lokuja go ciągle w Juracie.
Fakt, że stamtąd bliżej do Juraty, niż do centrum miasta Hel...

powiększenie Już przed II Wojną - Światową wlaśnie w tym rejonie, obecnie na terenie Wojskowego Ośrodka Wypoczynkowego Jantar, zbudowano willę "Muszelka" - letnią rezydencję Prezydenta Ignacego Mościckiego. (Istnieje do dziś)

powiększenie Dwa główne zabudowania ośrodka "Mewa" mają ok. 2 tys. m2. Pomiędzy nimi znajduje się, zbudowana za czasów prezydenta Kwasniewskiego, 2-u kondygnacyjna wieża widokowa. Teren rezydencji obejmuje 150 hektarów lasu, przy rezydencji znajduje się akwen zamknięty nr 5 o powierzchni 2 tysiące m2. Ośrodek jest pilnie strzeżony przez Morski Oddział Straży Granicznej.
(wg Głosu Wybrzeża, 16-10-2003)

Gdzie się zatrzymać w Helu::

Największa, bezpłatna baza kwater w Helu - Hel kwatery, pensjonaty, pokoje, campingi, wynajem, wakacje z psem

willa Pies Morski w Helu zaprasza

Informacja turystyczna, ul Wiejska 78, tel. 58 - 675-10-10

Agencja turystyczna HEL ul.Leśna 9c, tel. 58 - 675-09-96 lub 0-604-268-223 675-09-96

Placówki naukowe w Helu i inne różności :

Przejedź trasę z Helu do Gdyni symulatorem pociągu! - Symulator pociągu - "Mechanik" - (Deutsche Homepage) . Wystarczy ściągnąć, rozpakować i już można używać. UWAGA - symulator przedstawia trasę po ewentualnej elektryfikacji, a w rzeczywistości, jak na razie, jeżdżą tam lokomotywy spalinowe. Trasa Hel-Gdynia jest autorstwa Andrzeja Beratza z Helu.

Bibliografia dotycząca Helu - książki historyczne, przewodniki, powieści, wiersze i.t.p.

Wizyta u "Psa Morskiego"

Linki - ciekawe strony WWW rejonu zatoki Gdańskiej

Na tych stronach wkrótce dalsze ciekawostki i informacje...
Każdy znajdzie tu coś dla siebie........

Webmaster i Autor czeka na Twoje uwagi : szarski(at)hela.com.pl

Jeśli byłeś w Helu, lub jeśli chcesz tam pojechać, jeśli Cię ta strona zainteresowała -

odwiedzaj nas często i powiedz innym!!!

tu zawsze świeci słońce.. Powrót do strony głównej


Valle - Władysław Szarski